pozvati kontakt
Erfolg im Stall
savjeti u upravljanju siliranje i proizvodnja krme

Njega travnjaka u proljeće 2024.

Maulwurfshaufen auf einer Wiese

Travnjačke površine su znatno oštećene zbog velikih oborina od jeseni do zime i sada u proljeće. Mnoge se površine više nisu mogle pokositi prije zime, što znači da su u zimu ušle s velikom stopom rasta. Ako su ove površine dulje vrijeme bile prekrivene gustim snijegom tijekom zime ili su bile izložene mrazu, veliki dio biljne mase je stradao i sada smanjuje kvalitetu sadašnjih travnjaka u smislu prirasta za 1. otkos. u 2024- toj. Tu su i natopljena i poplavljena područja. Posljedica velike količine oborina je mrtvi biljni materijal, koji je sada idealno ukloniti.

Odlučuju sposobnosti za vožnju

Planirane mjere moraju biti pojedinačno usklađene za pojedine travnjake. Glavni prioritet za sve poduzete korake je stabilan travnjak po kojem se lako vozi. Strukturna i gola oštećenja dovode do daljnjih visokih troškova kako bi se postigla visoka kvaliteta i prinosi u sljedećim otkosima. Iako je vegetacija već počela u mnogim regijama Njemačke, još uvijek moramo čekati pravo vrijeme. U Hrvatskoj su pojedinačno prvi otkosi ljulja napravljeni prije Uskrsa.

Pokositi stare travnjake

Ako se travnjačke površine nisu mogle pokupiti prošle jeseni, sada biste trebali rano reagirati. Svakako biste trebali ukloniti stare poraste jer će ostavljanje na toj površini imati katastrofalne posljedice. Oni potiskuju mladi travnjak i guše ga prije nego što se uspije učvrstiti. Osim toga, stari porasti predstavljaju vrlo visok rizik od štetnika fermentacije . Malčiranje površina je opcija samo ako su količine mase preostale na površinama male. Rana košnja za njegu može dovesti do smanjenja priroda u usporedbi s prvom košnjom, ali je kvaliteta prve košnje povećana s obzirom na važne sastojke kao što su sirovi proteini, sirovi pepeo i sadržaj energije.

Otkloniti štete od krtica i divljih svinja

Oštećenja travnjaka uzrokovana divljim svinjama, miševima, krticama ili kasnom ispašom u vlažnu jesen dovode do većih razina prljavštine koja ulazi u hranu, a time i do većih izazova kod siliranja i hranidbe. Štetnici fermentacijei kao što su klostridije sve se više unose u hranu za životinje i mogu dovesti do povećanja razine maslačne kiseline u sjenaži, a time i do velikih gubitaka. Povećane razine klostridija u sjenažama također predstavlja zdravstveni rizik za životinje.

Postoji niz dostupnih tehnika za uklanjanje ovih oštećenja travnjaka. Oštećenja se mogu izravnati drljačom za travnjake ili povlačenjem. Rahli, mrtvi biljni materijal se iščešlja iz ožiljka i ožiljak se bolje prozračuje. Bolje osvjetljenje zajedno s blagim mehaničkim stresom potiče pojačano busanje trava. Ako drljača iščešlja značajne količine mrtvog biljnog materijala, trebali biste također razmotriti i uklanjanje te količine.

Stajnjak, samo ako usjev i travnjak to dopuštaju

Dodavanje stajskog gnoja/ gnojevke/ gnojnice ima smisla samo ako mehaničko opterećenje ne uzrokuje dodatna oštećenja u vidu zbijanja površina. Ako površine nisu bile dostupne za održavanje pokosa, ako su stare izrasti bili na odgovarajućoj visini, također treba razmotriti ima li još smisla posipati stajski gnoj na travnjak. Osobito kod rasipanja vučnim crijevima postoji opasnost da će primijenjeni stajnjak ostati na prvom otkosu ako nema oborina i tako dovesti do veće kontaminacije.

Zatvorite plješine u travnjaku

Štete uzrokovane prezimljavanjem i divljim životinjama zahtijevaju hitno zatvaranje nastalih praznina ponovnom sjetvom. I ovdje su dostupna različita tehnička rješenja, poput pneumatske sijačice montirane na drljaču ili tehnologije prorezivanja. Uz odabir pravih mješavina za ponovnu sjetvu, dobro zatvaranje tla ključno je za uspjeh ponovne sjetve.

Uz uvjete lokacije, vrste korištene trave također igraju važnu ulogu pri odabiru smjese za ponovnu sjetvu. Mora se osigurati visoka razina konkurencije protiv stare trave i korova kako bi se visokokvalitetne trave mogle uspostaviti. Ovdje su idealne mješavine s višegodišnjim ljuljem, jer zahvaljujući kratkom vremenu klijanja brzo zatvaraju praznine. 

Što ako se održavanje travnjaka ne može provesti do prve košnje?

Ako održavanje travnjaka nije moguće zbog nedostatka pristupa površinama i uznapredovale vegetacije, potrebno je voditi računa o smanjenju kontaminacije sirovim pepelom i mrtvim biljnim materijalom tijekom žetve trave. Odaberite odgovarajuću visinu rezanja (> 8 cm) kako biste smanjili rizik od ulaska fermentacijskih štetnika fermentacije. Rezultat je manje gubitaka zbog plijesni i nepravilne fermentacije kao što je stvaranje maslačne kiseline. Korištenje odgovarajućeg sredstva za sjenažu iz programa BONSILAGE kao što je BONSILAGE FORTE (DLG oznaka kvalitete u smjeru djelovanja 5) također smanjuje gubitke brzim smanjenjem pH vrijednosti (vidi prikaz 1). Učinkovito inhibira klostridije (vidi prikaz2) i osigurava vrlo ukusnu sjenažu za ekonomičnu i zdravu ishranu u govedarstvu. 

 

BONSILAGE FORTE brzo i sigurno snižava pH-vrijednost sjenaže.
prikaz 1: BONSILAGE FORTE brzo i sigurno snižava pH-vrijednost sjenaže.
BONSILAGE FORTE potiskuje  od samog početka klostridije koje proizvode maslačnu kiselinu
prikaz. 2: BONSILAGE FORTE potiskuje od samog početka klostridije koje proizvode maslačnu kiselinu