pozvati kontakt
Erfolg im Stall
savjeti u upravljanju siliranje i proizvodnja krme

CCM i LKS silaža - samo najbolja hrana u hranilicama i na hranidbenom stolu

Mais

Silirani vlažni kukuruz sa klipom (CCM) izvrstan je izvor energije u hrani za svinje i goveda. Od CCM-a i cijelog klipa sa lišćem klipa (LKS) može se proizvesti visokoenergetska silaža kukuruza, a time i visokokvalitetna stočna hrana, koja postavlja posebne zahtjeve u procesu siliranja.

Cijeli klip sa lišćem (LKS) se uglavnom koristi u hranidbi goveda. Sastoji se od potpunog klipa kukuruza (100% zrna, 100% vreteno) i zaštitnih listova klipa. U CCM -u se bere samo kukuruz na klipu, uglavnom za upotrebu u hranidbi svinja (vidi prikaz 1). Osnovni uvjeti za uspješnu hranidbu su da su te silaže ukusne, visoko probavljive i bez kvasca i plijesni.

Izbjegavajte gubitke zbog kvasaca 

Studije pokazuju da je kvasac na svježe ubranom kukuruzu na klipu, a posebno na zrnu kukuruza često veći od 1.000.000 CFJ / g Svj. Mase. Sušna ljeta posljednjih godina sa visokim temperaturama ali i sa kišama kod takvih temperatura, rezultirala su značajno povećanom najezdom kvasca na kritičnom području usjeva kukuruza. To dovodi do zagrijavanja silaže, a time i do velikih gubitaka siliranja tijekom skladištenja. Ne samo gubici suhe tvari, već i smanjenje ukusnosti i manja potrošnja hrane, kao i problemi u zdravlju životinja uzrokuju poteškoće na farmama. Kako biste to izbjegli, vrijedi  upotrijebiti dodatke za silažu ili druge konzervirajuće dodatke.

Postoje različite mogućnosti za tretiranje silaže. Osim bioloških dodataka za silažu, mogu se koristiti i organske kiseline.

Siliranje sa BONSILAGE CCM

ISF Schaumann Istraživanje razvilo je biološki dodatakza silažu BONSILAGE CCM posebno za zahtjeve CCM silaža i samog zrna kukuruza. Dokazana kombinacija homofermentativnih i heterofermentativnih bakterija mliječne kiseline (MSB) osigurava posebno aerobno stabilne silaže koje se rado onzumiraju. Homofermentativni MSB dovodi do učinkovite pretvorbe biljnog šećera u mliječnu kiselinu. Rezultat je stabilna pH vrijednost i izvrsna  svojstva ukusnosti. Heterofermentativni MSB dovodi do kontroliranog stvaranja octene kiseline i na taj način suzbija rast kvasaca i plijesni (vidi prikaze 2 i 3). Stabilnost silaže se postiže za najmanje 8 tjedana.

Visoka aerobna stabilnost sa SILOSTAR LIQUID 

S kombinacijom kiselih soli, SILOSTAR LIQUID  nudi mogućnost proizvodnje kvalitetnih silaža visoke aerobne stabilnosti. Zahvaljujući svojoj neutralnoj pH vrijednosti, SILOSTAR LIQUID je posebno jednostavan za korištenje i nije korozivan, s ciljanom kombinacijom aktivnih sastojaka kiselih soli koja razvija svoju punu učinkovitost tijekom procesa siliranja. Zbog niske pH vrijednosti koja nastaje siliranjem, soli se otapaju u svoje aktivne sastojke, a kvasci i plijesni se učinkovito suzbijaju. Rezultat su vrlo ukusne silaže izvrsne stabilnosti bez gubitka hranjivih tvari zbog naknadnog zagrijavanja i stvaranja plijesni.

Konzerviranje sa SCHAUMASIL 5.0

Druga mogućnost osiguranja kvalitete hrane za CCM i LKS silaže je upotreba kombinacije kiselina SCHAUMASIL 5.0 koja nije nagrizajuća tj. prilagođena je korisniku. Ova mješavina kiselih soli i organskih kiselina s pH vrijednošću 5 učinkovito blokira stvaranje kvasaca i plijesni. Prirodni postupak siliranja nije potisnut i proizvode se ukusne silaže s dugim vijekom trajanja (vidi prikaz 4). Na ravnotežu bilance dušika također nema utjecaja- jer SCHAUMASIL 5.0 ne sadrži dušik.

Zaključak: tretiranje CCM-a i LKS-a se isplati

I BONSILAGE CCM i SCHAUMASIL 5.0 potvrđuju se u praksi svojim dobrim učinkom i rukovanjem. Oba proizvoda nisu korozivna. Troškovi tretiranja silaže pokriveni su smanjenjem gubitaka pri siliranju. Usjev tretiran s BONSILAGE CCM i SCHAUMASIL 5.0 karakterizira vrlo dobra aerobna stabilnost i hranidbena higijena. Ovako pripremljena silaža CCM i LKS vrlo je popularna kod svinja, krava i tovnih bikova.

oblici spremanja zrele biljke kukuruza
prikaz 1:oblici spremanja zrele biljke kukuruza

prijevod prikaza 1

oblik kukuruza 

LKS

zrno, vreteno i lišće klipa

CCM

zrno i vreteno

GKS

zrno

suha tvar 45-60% 60-65% do 70%
sadržaj vlaknine 6-10% 4-8% >5%

 

Udio pojedinačnih dijelova kukuruza u silaži odlučuje o : energiji, probavljivosti i sadržaju vlaknine i proteina.

Izazov: djelomična pojava kvasaca i plijesni.

 

BONSILAGE CCM –aerobna stabilnost
prikaz 2: BONSILAGE CCM – aerobna stabilnost

prijevod prikaza 2

aerobna stabilnost, dani

kontrola, BONSILAGE CCM

 

sadržaj, % u ST

mliječne, octene kiseline, kiseline i propandiol ( ukupno)

kontrola, BONSILAGE CCM

 

BONSILAGE CCM – sadržaj kiselina vrenja
prikaz 3: BONSILAGE CCM – sadržaj kiselina vrenja

prijevod prikaza 3

sadržaj, % u ST

mliječna

octena

kiseline i propandiol ( ukupno)

 

kontrola, BONSILAGE CCM 

SCHAUMASIL 5.0 osigurava aerobnu stabilnost u siliranju LKS (55% ST)
prikaz 4: SCHAUMASIL 5.0 osigurava aerobnu stabilnost u siliranju LKS (55% ST)

prijevod prikaza 4

aerobna stabilnost, dani

trajanje skladištenja/ zrenja: 14 dana, 49 dana, 90 dana

kontrola, SCHAUMASIL 5,0

napomene o siliranju kiselim solima i kiselinama
prikaz 5: napomene o siliranju kiselim solima i kiselinama

Tehnički savjeti za siliranje tj. konzerviranje sa solima kiselina i kiselinama

Osnova uspješnog siliranje tj. konzerviranja je točno određivanje suhe tvari mase za tretiranje. U osnovi bi trebalo odrediti vlagu svakog ulaza.

  • primjena kiselina se smije vršiti samo sa dozatorom otpornim na kiseline
  • prije upotrebe treba izbaždariti dozator
  • neophodno je obratiti pažnju na uputstva o sigurnosti ( HACCP- koncept)
  • zidovi i podovi skladišta trebaju se zaštititi premazom ili folijom otpornom na kiseline
  • tijekom procesa mljevenja ne smije biti pretjeranog zagrijavanja kako bi se izbjegla reakcija kvarenja ovisna o zagrijavanju (smeđa ili crna obojenost mase, Maillardova reakcija)
  • kod higijenski opterećene ulazne mase ( npr. sa snijeti) ili mase sa primjesama, dozaciju povećati za 0,1- 0,3%