pozvati kontakt
Erfolg im Stall
savjeti u upravljanju goveda

Higijena krmiva - pravilna reakcija na naknadno zagrijavanje, plijesan, kvasce i toksine

Kuhstall

Nisu samo kvasci, plijesni i mikotoksini iz hrane ti koji opterećuju jetru, smanjuju unos hrane i slabe imunološki sustav. Endotoksini također imaju negativne učinke na performanse i zdravlje.

Visok i stabilan unos hrane ključan je za opskrbu krave hranjivim tvarima, a time i za zdravlje i proizvodnju mlijeka. Osobito na početku laktacije premali unos hrane i posljedični energetski deficit dovodi do metaboličkih problema i problema s plodnošću.

Razni izazovi


Zagrijavanje silaže ili otkrivanje kvasca i plijesni često se poistovjećuje s pojavom mikotoksina. Međutim, to nije nužno tako. Mikotoksini također mogu kontaminirati hranu, čak i bez da se silaža zagrije ili kontaminira kvascima i s plijesni. Osim toga, takozvani endotoksini mogu se formirati u suboptimalnim uvjetima hranjenja. Sve te nepoželjne tvari imaju različite uzroke. Stoga je važno točno provjeriti koja je razina stresa prisutna i poduzeti odgovarajuće mjere u hranidbi.

 

Naknadno zagrijavanje 


Naknadno zagrijavanje obroka smanjuje njegovu ukusnost i energetski sadržaj te značajno smanjuje njegov unos. Zagrijavanje se događa kada je temperatura silaže već 2 °C viša od temperature okoline. Uzrok je jaka proliferacija kvasca i plijesni u obroku. Miješanjem uneseni kisik i sastojci iz obroka, poput šećera i škroba, štetnim organizmima nude optimalne životne uvjete. Rizik od naknadnog zagrijavanja posebno je visok pri visokim temperaturama. Kvasci i plijesni uzrokuju promjene mirisa kroz procese razgradnje što dovodi do smanjenja prihvaćanja hrane. Istraživanja pokazuju da zagrijana hrana smanjuje unos za više od 10% (vidi prikaz 1).

Kvasci i plijesni

Ako se obrok na hranidbenom stolu zagrijava, dolazi do gubitka energije i pada konzumacije krmiva. Osim toga, takvo zagrijavanje uvijek ukazuje na kvarenje (npr. zbog kvasaca). Kvasci mogu pokrenuti bolesti vimena. Čak i ako se obrok ne zagrije, može doći do opterećenja uvjetovanog kvascima, jer to ne mora nužno dovesti do očiglednog zagrijavanja.

U slučaju neobjašnjivog pada proizvodnosti ili iznenadnih problema sa vimenom nakon promjene npr. silaže, preporučljivo je provesti analizu brojnosti kvasaca i plijesni u toj silaži i osigurati usklađenost s graničnim vrijednostima (vidi prikaz 2). Ako su vrijednosti provedene analize iznad graničnih, obrok se mora stabilizirati. Prikladni su u tom slučaju tekući proizvodi poput SCHAUMASIL TMR UNI ili granulirani oblik poput SILOSTAR TMR PROTECT. Osim toga, upotreba RINDAVITAL VARIO PROTECT-a ima smisla za potporu metabolizmu (vidi prikaz 3).

Mikotoksini

Upotreba isključivih vezača toksina ima smisla ako se mikotoksini u krmivima stvarno nalaze. To se posebno odnosi na DON i ZEA. Analiza daje podatke o opterećenju krmiva mikotoksinima. Ako unos krme prekorači granične vrijednosti, veziači toksina poput SCHAUMASAN PREMIUM mogu ukloniti većinu toksina iz tijela. SCHAUMASAN PREMIUM je učinkovita kombinacija klinoptilolita, bentonita i novog aktivnog sastojka CERAGEL- aktivna snaga mora. Osim mikotoksina, CERAGEL može vezati i endotoksine. Do njih dolazi kada npr. mikrooorganizmi buraga uginu zbog acidoze.

"Curenje" crijeva

Crijevna sluznica postaje propusna zbog bilo koje vrste stresa ili pojačanog opterećanja i javlja se takozvani sindrom propusnih crijeva. Kroz ove "curenja" u crijevnoj stijenci, toksini i druge nepoželjne tvari ulaze u metabolizam i narušavaju proizvodnju mlijeka, plodnost i zdravlje životinja. S antioksidansima, živim kvascima, pufernim tvarima, odabranim vitaminima i vezačima za toksine, RINDAVITAL VARIO PROTECT nudi sveobuhvatnu zaštitu za vaše stado u stresnim situacijama ili nepovoljnim uvjetima hranidbe s antioksidansima, živim kvascima, puferskim tvarima, odabranim vitaminima i vezivom toksina. 

 

zagrijavanjem se smanjuje unos hrane
prikaz 1: zagrijavanjem se smanjuje unos hrane

prijevod prikaza 1

obrok sa: 45% sjenaže, 55% kukuruzne silaže; n= 28

unos obroka, (%)

 

svježi          zagrijani

           obroci

granične vrijednosti mikrobiološkog opterećenja
prikaz 2: granične vrijednosti mikrobiološkog opterećenja

prijevod prikaza 2

Lijevo: Granične vrijednosti za krave po danu (kod konzuma od 22kg ST/ dan)
Desno: Granične vrijednosti za hranidbu krava kukuruznom silažom po g svježe mase silaže
Hefen=kvasci
Schimmel= plijesan
KBE= KFJ

rješenje po mjeri za svako opterećenje
prikaz 3: rješenje po mjeri za svako opterećenje