Nahaufnahme Rindermaul

goveda

Uspješno s novim programom KALBI MILCH

Kälber mi Stroh
Prikladna opskrba energijom i proteinima, kao i mineralima i vitaminima bitna je za uspješno hranjenje teleta. KALBI MILCH udovoljava najvišim zahtjevima za brigu o mladoj teladi i uklapa se u svaki sustav hranidbe

Hranidba teladi prema njihovim potrebama

Rast se uglavnom temelji na opskrbi energijom i proteinima. Kako bi se moglao iskoristiti visoki genetski potencijal rasta teladi, posebno u prvim tjednima života, presudna je kvaliteta i količina hrane. Teletu treba oko 19 MJ ME energije i 240 g sirovih bjelančevina dnevno u prva 3 tjedna života za velike dnevne priraste (vidi prikaz 1). To odgovara dnevnoj količini punomasnog mlijeka od najmanje 6,5 litara ili količini od oko 1 kg  zamjenice za mlijeko na početku odgoja. Energija i bjelančevine moraju biti prisutni u prikladnom međusobnom omjeru kako bi telad mogla optimalnois koristiti potencijal rasta, a da se ne zamaste i da ne izlučuju suvišne hranjive tvari kao neiskorištene.
Pored omjera hranjivih sastojaka, za uspješan odgoj teladi važna je i probavljivost pojedinih komponenti u fazi napajanja. Tu proteini igraju presudnu ulogu, jer su proteini osnova za izgradnju mišićja. Čak i kod mladog teleta, obrano mlijeko u prahu ima probavljivost bjelančevina usporedivu s punomasnim mlijekom (vidi prikaz 2). U slučaju biljnih nosača proteina, s druge strane, postoji rizik u prvih nekoliko tjedana života, da neprobavljene komponente dođu do debelog crijeva gdje potiču rast  patogenih klica i uzrokuju proljev. Stoga vrijedi sljedeće: što je telad mlađa i što su veće dnevne količine napajanja, tim smije biti manji maksimalni udio biljnih bjelančevina.

KALBI MILCH za sva ad libitum- napajanja

Brojne studije pokazuju da količine hranjivih sastojaka hranidbom po volji= ad libitum preko izračunatih potreba u prvih nekoliko tjedana života, dovode do većeg dnevnog prirasta, stabilnijeg imunološkog sustava i boljih performansi u prvoj laktaciji. Mliječna zamjenica trebala bi sadržavati najmanje 50% obranog mlijeka u prahu.
Sveukupno, udio komponenata mlijeka, tj. zbroj obranog mlijeka u prahu i sirutke u prahu, trebao bi biti najmanje 70%. Daljnje značajke kvalitete su sadržaj sirovog pepela od najviše 7% i sadržaj sirovih vlakana od 0%. Biljne bjelančevine poput pšeničnih bjelančevina treba u potpunosti izbjegavati za ad libitum napajanje. Uz visokokvalitetnu zamjenicu za mlijeko kao što je KALBI MILCH TOP, presudna je najbolja higijena  i pravilno upravljanje napajanjem.

KALBI MILCH za restriktivno napajanje

Telad koja se ne napaja ad libitum, također treba velike količine hranjivih sastojaka. U glavnoj fazi napajanja tj. do šestog tjedna života, pravilo je koristiti najmanje 1 kg zamjenice za mlijeko po teletu dnevno. Ovdje je preporučljivo hraniti sa zamjenicama sa obranim mlijekom kao što je KALBI MILCH TOP ili KALBI MILCH VITAL. Važno je da tijekom ove faze mliječna zamjenica sadrži samo malo biljnih bjelančevina i više od 65% mliječnih komponenata kao zbroj obranog mlijeka i sirutke u prahu.
Faza odvikavanja može započeti tek nakon 6. tjedna. Ovisno o sustavu napajanja, možete nastaviti hraniti sa istom mliječnom zamjenicom ili prijeći na onu s manje obranog mlijeka u prahu, na primjer KALBI MILCH PLUS (ili TOP), ili proizvod na bazi sirutke u prahu, kao što je KALBI MILCH CLASSIC ( FIT) ili KALBI MILCH CM,

Ciljano koristiti hranjiva

Svi proizvodi KALBI MILCH nude optimalnu opskrbu vitaminima i elementima u tragovima, prilagođene najnovijim rezultatima istraživanja ISF Schaumann Forschung. Uz to, svi su proizvodi opremljeni provjerenim i provjerenim SCHAUMANN djelatnim tvarima AMINOTRACE, MiZi, PROVITA LE i AKTIMAG (vidi prikaz 3). Uz to, KALBI MILCH PRIMUS PROTECT s 30% obranog mlijeka u prahu i SGW faktorom nudi posebnu zaštitu protiv proljeva i promiče imunološki sustav..

povezani članci

AMINOTRACE
© SCHAUMANN
Saznajte više

AMINOTRACE - inovativni razvoj organski vezanih mikroelemenata

AMINOTRACE elementi u tragovima, mikroelementi iz SCHAUMANN-a su visoko proizvodni dodaci. Odlikuju se najboljom topljivošću, optimalnom koncentracijom , stabilnim kompleksima i maksimalnom dostupnošću.

PROVITA LE
© SCHAUMANN
Saznajte više

PROVITA LE – probiotik SCHAUMANN-a za telad

PROVITA LE je kombinacija dvaju visoko učinkovitih sojeva bakterija vrenja. Ona jača crijevni trakt teladi i potiskuje patogene klice kako bi telad mogla zdravo i sigurno rasti.

SGW-Faktor
© SCHAUMANN
Saznajte više

SGW – sigurnost, zdravlje, rast u odgoju teladi

SGW faktor inovativan je kompleks djelatnih tvari tj. sadrži PROVITA LE, lignocelulozu i monogliceride. Taj kompleks pozitivno djeluju na crijevne procese i na taj način osigurava više sigurnosti, zdravlja i rasta u odgoju teladi.

MIZI
© SCHAUMANN
Saznajte više

MiZi –mikronizirani cink oksid protiv proljeva teleta i prasadi

Jedna od najčešćih bolesti prasadi i teladi je proljev. Aktivni sastojak MIZI izrađen od mikroniziranog cinka može se tome suprotstaviti inhibiranjem rasta bakterija i spriječavanjem spajanja E. coli na crijevnu sluznicu.

AKTIMAG
© SCHAUMANN
Saznajte više

AKTIMAG - organski vezani magnezij sa povećanom biopristupačnosti

AKTIMAG je magnezij u visoko dostupnom obliku pogodan za hranidbu svinja, peradi i preživača. Mineral se patentiranim postupkom dovodi u kompleks s dvije molekule aminokiselina.