pozvati kontakt
Erfolg im Stall
savjeti u upravljanju goveda

Plan napajanja – za svako gospodarstvo odgovarajuća strategija

KAlb

Intenzitet napajanja tijekom hranidbe teladi predmet je mnogih rasprava posljednjih godina od strane praktičara i savjetnika. Preispitani su i napajanje po volji (ad libitum) u prvih nekoliko tjedana života teladi i klasični restriktivni postupci napajanja.

konvencionalna hranidba teladi

Konvencionalnom hranidbom, telad dobiva dva obroka dnevno. Treba osigurati da se u glavnoj fazi napajanja do 6. tjedna života poštuje količina od najmanje 1 kilograma mliječne zamjenice ili 7 litara punomasnog mlijeka dnevno. Nakon toga slijedi faza odvikavanja (vidi prikaz 1).

Prednosti konvencionalnog napajanja teladi su niži higijenski rizik,- budući da se pripravak/ mlijeko konzumira izravno, manja potrošnja mlijeka ili mliječne zamjenice i izbjegavanje ostataka napitka koji bi se inače trebali zbrinuti.

hranidba ad libitum- po volji- sa zakiseljenim mliječnim napitkom

Prema geslu "sve što možete piti", telad smije konzumirati onoliko mlijeka koliko god želi u bilo koje doba dana u prva dva do tri tjedna svoga života, kada se hrani ad libitum. 

Zbog dugotrajnog vremena stajanja od oko 12 sati i hlađenja mlijeka u kanti, potrebno je zakiseljavanje mlijrka do pH vrijednosti 5,5 (vidi sliku 2 i video). Jednom dnevno se svi ostaci mlijeka bacaju, a kante se čiste. Nakon 3. tjedna života prelaze na racionalizirano napajanje. Treba obratiti pažnju na postupno prilagođavanje fiksnom planu napajanja (vidi prikaz 3). Količina napitka bi se trebala u početku temeljiti na količini konzumiranoj na kraju ad libitum faze . U protivnom bi se mogle pojaviti "praznine" u hranjivim sastojcima koje bi negirale učinak ad libitum napajanja.

Prednosti ad libitum napajanja za telad kao alternative restriktivnom napajanju su optimalna briga o teletu i potpuno iskorištavanje genetskog potencijala rasta, što se odražava u boljem zdravstvenom stanju teladi. Dnevni prirastii mogu biti i preko 30 do 40% u odnosu na dnevne priraste restriktivno napajane teladi.

Na što treba pripaziti kod pravilnog odbća teladi od mlijeka? 

Bez obzira na to je li napajanje restriktivno ili ad libitum, prilikom odbića treba uzeti u obzir nekoliko važnih stavki:

  • Odbiće smije započeti tek kad su telad uz napitak pojela i 1 kilogram smjese- startera.
  • Koncentracija napitaka koji zamjenjuju mlijeko na kraju faze napajanjase ne smije smanjivati, jer to može dovesti do probavnih poremećaja.
  • Količina mlijeka uvijek treba biti najmanje 1,5 do 2 litre po obroku. Ako se za odbijće nude manji obroci, telad nakon takvog obroka nije sita, ima deficit sisanja i postoji rizik od međusobnog sisanja. 
šema restriktivnog napajanja sa mliječnom zamjenicom
prikaz 1: šema restriktivnog napajanja sa mliječnom zamjenicom sa dva napajanja dnevno, sa KALBI MILCH VITAL

prijevod prikaza 1

plava linija: količine napitka, lit/ dan

koncentracija napitka: 135 g/lit napitka odgovara količini 156g/ lit vode

tjedni života teladi:1-8

 

SCHAUMACID MILK je manje agresivna kombinacija kiselina za mlijeko i mliječnu zamjenicu te je stoga jednostavan za korištenje. Za razliku od mravlje kiseline, flokulacija ( grudice) se javlja kasnije i tako omogućuje jako zakiseljavanje. HACCP nije potreban.
 

primjena:

KALBI MILCH- mliječne zamjenice                2,5- 3,5 ml/ lit napitka

punomasno mlijeko                                        4,0 ml/ lit mlijeka

kolostrum                                                         4,5 ml/ lit kolostruma

prikaz za napajanje ad libitum-po volji
prikaz 3: prikaz za napajanje ad libitum-po volji s KALBI MILCH TOP

prijevod prikaza 3

plava linija: količine napitka, lit/ dan

koncentracija napitka sa Kalbi Milch TOP: 135 g/lit napitka odgovara količini 156g/ lit vode

tjedni života teladi:1-8